وبلاگ

چرا باید سوپ بخوریم؟

 

یه زمانی توی بچگی هامون سوپ خوردن مساوی بود با مریض بودن. ولی واقعا این درسته؟ سوپ ها می تونن جزو وعده های غذایی مفید و مغذی هفتگی ما باشن. ولی این دلایل کافی نیست. یعنی برای کسانی که دنبال غذاهای چرب و چیل هستند این دلایل محکمه پسند نیست. لازمه چند دلیل کار درست برای جا دادن سوپ به عادات غذایی مون داشته باشیم.

خب بله اولین نکته اصلی هر سوپی داغ بودنشه که باعث میشه دمای بدن هم بالا بره. یعنی وقتی احساس سرما می کنین یه سوپ داغ که توش زنجبیل، فلفل و دارچین داشته باشه، حالتون رو حسابی جا میاره.

سوپ برای رفع تشنگی خوبه. چه تابستون که تعریق آدم بیشتره، چه زمستون، سوپ باعث میشه احساس تشنگی نکنین چون حاوی آب زیاده. سوپ خشک که نداریم!

خب می دونین که سوپ پیش غذا به حساب میاد، ولی پیش غذایی که سیر می کنه و باعث میشه غذای اصلی رو کمتر بخوریم. همین کافیه برای اینکه طرفداران رژیم های غذایی، سوپ رو دوست داشته باشن. هم سیر می شن و خودشون رو از غذا محروم نکردن و هم کالری زیادی دریافت نمی کنن.

واقعا قدیمی ها یه چیزی می دونستن که می گفتن سوپ برای سرماخوردگی خوبه. اینو علم هم ثابت کرده. دلیلش هم اینه که سوپ گرم حاوی مرغ، مخاط تنفسی رو التیام میده. اگه در کنارش آبلیموی تازه هم باشه که ویتامین سی داره و به به!

و تنبل ها! قبول کنین که سوپ راحت آماده میشه. یک قابلمه لازم دارین و چند تا گیاه خوراکی و معطر. این ساده ترین سوپه. همه رو با هم می ریزین توی قابلمه و یک ساعت بعد می زنین بر بدن.

برای اقتصادی ها! سوپ غذایی کامله که با سبزیجات و بدون گوشت هم میشه که بشه. یعنی هویج، سیب زمینی، کرفس، لوبیا و ... می تونن محتویات یک سوپ خوشمزه و در عین حال به صرفه باشن.

چربی کمتر فیبر بیشتر! به جز سوپ هایی که خامه دارن، اکثر سوپ ها پر از لوبیا و گوشت سفید مرغ و سبزی هستن. همه اینها کم چربی و پر فیبره که کاملا سالمه.

در نهایت چه بخواهیم چه نخواهیم، چه سوپ رو غذا بدونیم یا ندونیم، سوپ خوشمزه است. مهم ترین دلیل هم برای خوردنش همین خوشمزگیه. یک کاسه سوپ داغ با یک تیکه نون تازه، بعضی وقتها از بهترین کباب ها هم بیشتر می چسبه.