وبلاگ

چی بهتر از یک سالاده؟ یک سالاد دیگه!

 

اگه هنوز معتقدین «سالاد برای رژیم دارهاست» و «سالاد که نشد غذا» و «سالاد که سیرم نمی کنه» و ... باید بگم نه خیر! سالاد می تونه مثل یک وعده غذا، کامل باشه. چطور؟ می گیم براتون. قبلش باید بگیم که سالاد خوب، حال آدم رو خوب می کنه. چون هم از نظر جسمی این حس رو میده که تغذیه سالم داشتیم و هم از نظر روحی این حس رو داره که «آخیش چقد زندگی تازه و بکر می تونه باشه».

ولی واقعا سالادخورها از یک سالاد خوب چه توقعی دارن؟

صرف نظر از طعم و مزه طبیعی، رنگ های شاد توی سالاد خیلی جلب توجه می کنه. سبز و قرمز و بنفش و نارنجی. آیا همین رنگها خودشون باعث افزایش سلامتی نمیشن؟! روحیه رو باز می کنن و میل به خوردن رو افزایش میدن.

منبع طبیعی فیبر؛ سبزیجات برگ دار مثل کاهو، منبع فیبر هستن. حالا فیبر چیکار میکنه؟ فیبر باعث میشه کلسترول بیاد پایین. قند خون رو کنترل می کنه. باعث کاهش وزن یا افزایش تناسب اندام میشه. حرکت روده رو عادی می کنه. تازه مصرف فیبر باعث میشه زبونم لال ابتلا به سرطان هم کاهش پیدا کنه. دیگه از یک گیاه بیشتر از این توقعی دارین؟

از توقعات دیگه ای که اهل سالاد دارن اینه که همه چی تازه باشه. حق دارن. هر چیزی که در سالاد مصرف میشه تا زمانی که تر و تازه باشه جذاب و خوردنیه. وقتی که پلاسیده باشه، اون شوق و ذوق رو از آدم می گیره.

سالاد ها می تونن منبع خوبی برای روغن هایی که بدن لازم داره باشن. مثلا با خوردن سالادهایی که آجیل یا زیتون دارن، هم امگا 3 دریافت می کنیم و هم ویتامین ای. اون دسته از سالاد ها هم که مرغ، گوشت یا لوبیا دارن سرشار از پروتئین هستن.
گفتم که یه سالاد خوب می تونه جایگزین یک وعده غذای کامل باشه. اگه اهل سالاد نیستین یه تغییر کوچولو در عادت غذایی خودتون بدین. ضرر نمی کنین.